Established in 2006 as a Community of Reality

Welcome to the Neno's Place!

Neno's Place Established in 2006 as a Community of Reality


Neno

I can be reached by phone or text 8am-7pm cst 972-768-9772 or, once joining the board I can be reached by a (PM) Private Message.

Join the forum, it's quick and easy

Established in 2006 as a Community of Reality

Welcome to the Neno's Place!

Neno's Place Established in 2006 as a Community of Reality


Neno

I can be reached by phone or text 8am-7pm cst 972-768-9772 or, once joining the board I can be reached by a (PM) Private Message.

Established in 2006 as a Community of Reality

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Established in 2006 as a Community of Reality

Many Topics Including The Oldest Dinar Community. Copyright © 2006-2020


The number of seats in the blocs and the names of the winners in the final results of the elections

rocky
rocky
NNP TEAM
NNP TEAM


Posts : 205053
Join date : 2012-12-21

The number of seats in the blocs and the names of the winners in the final results of the elections Empty The number of seats in the blocs and the names of the winners in the final results of the elections

Post by rocky Sun 17 Oct 2021, 7:12 am

[size=52]The number of seats in the blocs and the names of the winners in the final results of the elections[/size]

[size=45]The preliminary results of the legislative elections for a number of Iraqi provinces, as announced by the Independent High Electoral Commission.[/size]
[size=45]The results show the number of bloc seats and their winning candidates in some governorates.[/size]
[size=45]We start from Diyala province, which has four electoral districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first district include Baquba district, the center of Diyala governorate (Ahmed Rahim Azark Al-Mousawi from the Al-Fateh Alliance, Raad Hamid Al-Dahlaki from the Progress Alliance, Taha Yassin Al-Majma’i from the Azm Alliance, Muhammad Qutaiba Al-Bayati from the Azm Alliance, and Asma Hamid Kambash from the Progress Alliance).[/size]
[size=45]The names of the winners in the second constituency include Muqdadiyah and Baladruz, (Hammam Ali Mahdi from the Al-Fateh Alliance, Salah Mahdi Zaini Al-Tamimi, an independent candidate, and Nahed Zaid Manhal from the Azm Alliance).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency, which includes the Khalis district, (Burhan Kazem Al-Maamouri, an independent candidate, Salem Ibrahim Kaitan Al-Anbaki from the Al-Fateh Alliance, and Torus Mahmoud Al-Issa from the Progress Alliance).[/size]
[size=45]The names of the winners in the fourth constituency, which includes Khanaqin (Suzan Mansour from the Patriotic Union of Kurdistan, Mudar Maan al-Karawi from the Azm Alliance, and Ahmed Mazhar al-Jubouri from the Progress Alliance).[/size]
[size=45]To the province of Kirkuk, which has three districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency (Shakhwan Abdullah from the Kurdistan Democratic Party, Omid Muhammad from the New Generation Movement, Dylan Ghafour from the Kurdistan Democratic Party, Sabah Qadir from the Patriotic Kurdistan Party, and Muhaimin Ali, who is an independent candidate).[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency (Arshad Al-Salihi from the Turkmen Front, Kailan Qadir from the Patriotic Kurdistan Region, Najwa Hamid from the Kurdistan Democratic Party, and Sawsan Abdul Wahed from the Turkmen Front).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency (Mohamed Tamim from the Progress Alliance, Rakan Saeed from the Arab Alliance, and Wasfi Al-Asi from the Arab Front).[/size]
[size=45]And in the province of Najaf, which has three districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency (Hassan Al-Adhari from the Sadrist bloc, Muhammad Anouz, who is an independent candidate, Hadi Al-Salami, who is also an independent, Liqa Al Yassin from the Sadrist bloc, and Fatima Al-Issawi from the extension movement).[/size]
[size=45]The names of the winners in the second constituency (Mohsen Al-Nafakh from the Sadrist bloc, Abdul Hadi Al-Abbasi, who is an independent candidate, Haider Tariq, who is also independent, and Hadeel Al-Rahimi from the Sadrist bloc).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency, (Hamid Al-Shiblawi from the Emtada movement, Jawad Owais from the State of Law coalition, and Alaa Nizar Muhammad Rabat from the Sadrist bloc).[/size]
[size=45]And to the province of Karbala, which has three departments.[/size]
[size=45]The names of the winners of the first constituency, (Tariq Al-Khaijani from the Sadrist bloc, Shaima Al-Saidi from the Sadrist bloc, Nafth Al-Musawi from the Ishraqa Kanon movement, and Firas Al-Maslamawi from the State of Law coalition).[/size]
[size=45]The names of the winners in the second constituency (Yasser Sakhel Al-Maliki from the State of Law coalition, Hussein Al-Ghanimi from the Sadrist bloc, and Amna Al-Asadi from the Al-Fateh coalition).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency (Muhammad Jassem Muhammad from the Ishraqa Kanon movement, Raed Al-Fatlawi from the Sadrist bloc, Ahmed Jawad Abbasiya, who is an independent candidate, and Israa Al-Nasrawi, who is also independent).”[/size]
[size=45]And in the province of Salah al-Din, which has three departments.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency include (Samarra - Al-Ishaqi - Tikrit - Floor 1) (Muthanna Abdul Samad Al-Samarrai from the Azm Alliance, Shalan Al-Karim from the Progress Alliance, Khaled Al-Daraji, an independent candidate, and Hind Muhammad Saleh, an independent candidate."[/size]
[size=45]The names of the winners in the second constituency) and it includes - (Al-Touz - Amerli - Suleiman Beik - Al-Dhuluiya - Yathrib - Balad - Dujail - Outskirts of Al-Dour), (Ammar Al-Jabour Al-Jubouri from the Progress Alliance, Mahdi Taqi Al-Amerli from the Al-Fateh Alliance, Karim Shakur from the Patriotic Union of Kurdistan, and Nazik Mehdi is an independent candidate.[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency, including Al-Alam, Al-Sharqat, and Baiji, are (Ahmed Abdullah Al-Jubouri from the National Masses Party, Haitham Al-Zahwan from the National Masses Party, Mishaan Al-Jubouri from the National Party, and Bushra Al-Qaisi from the National Masses Party.”[/size]
[size=45]And to the province of Diwaniyah, which has 3 districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency (Haider Al-Haddad from the Sadrist bloc, Basem Al-Ghurabi, who is an independent candidate, Muhammad Nuri Al-Khuzai from the Extension Movement, and Intisar Al-Ghurabi from the Sadrist bloc).[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (Nazem Al-Shibli is independent, Faisal Hassan Al-Naeli from the State of Law coalition, and Siham Al-Moussawi from the Al-Fateh Alliance).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency, (Jawad Al-Bolani from the State of Law coalition, Abbas Shuail Al-Zamili from the Al-Fateh coalition, Abeer Ahmed Abdel-Sada Al-Hilali from the Sadrist bloc, or Haider Ali Shehan from “Eqtidar Watan”).[/size]
[size=45]And in the Dohuk governorate, which includes 3 districts.[/size]
[size=45]Dohuk Governorate results[/size]
[size=45]The names of the winners of the first constituency (Jamal Cougar from the Kurdistan Islamic Union, Khaled Salim Rikani from the Kurdistan Democratic Party, Khalil Ghazi from the Kurdistan Democratic Party, and Avin Salim Maziri from the Kurdistan Democratic Party).[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (Sakvan Sindi from the Kurdistan Democratic Party, Omar Kojer from the Kurdistan Islamic Union, and Zozan Kojer from the Kurdistan Democratic Party).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency (Muwafaq Shehab Surji from the Kurdistan Democratic Party, Jayi Taymur Maziri from the Kurdistan Democratic Party, Vian Sabri from the Kurdistan Democratic Party, and Iman Abdul Razzaq from the National Alliance).[/size]
[size=45]And to Wasit Governorate, which has 3 districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency, (Ahmed Al-Zamili from the Sadrist bloc, Sundus Abdel-Lami from the Sadrist bloc, Ali Gharkan from the Alliance of State Forces, and Sajjad Salem from the Extension Movement).[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (in the name of Nghimish Al-Gharibawi from the Wasit People’s Gathering, Muhammad Jawad Al-Mayahi from the Sadrist Bloc, and Zina Hussein from the Sadrist Bloc).[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency (Ali Faraj from the Sadrist bloc, Adnan Burhan, an independent candidate, Intisar Hussein, from the State of Law coalition, and Mahasin al-Dulaimi from the Al-Fateh Alliance, or Basem Khashan, an independent candidate).[/size]
[size=45]As for the Faili quota, it is limited to each of (Ali Hussein Mardan from the State of Law coalition, and Thamer Abdul Amir Al-Qutbi, a Kurdish Faili).[/size]
[size=45]And to the governorate of Al-Muthanna, which has two districts.[/size]
[size=45]The names of the winners in the first constituency are: (Abdul Abbas Al-Absawi from the Sadrist bloc, Bassem Khashan, who is an independent candidate, Muhammad Radi Al-Ziyadi from the State of Law coalition, Khadija Wadi from the State of Law coalition.”[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (Mohammed Rasoul from the State of Law coalition, Faleh Sari from the State Forces Alliance, and Mona Al-Magouter from the Sadrist bloc).[/size]
[size=45]And in Erbil Governorate, where there are 4 districts.[/size]
[size=45]The names of the winners of the first district, (Nehru Qadir from the Kurdistan Democratic Party, Siban Aziz from the Kurdistan Democratic Party, Muhammad Sadiq Muhammad from the Kurdistan Democratic Party, and Joan Abdullah from the Kurdistan Democratic Party).[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (Minister Ahmed from the New Generation Movement, Khidr Ali Sadiq from the Kurdistan Democratic Party, Amanj Mahmoud Harki from the Kurdistan Democratic Party, and Kurdo Omar from the Patriotic Union).[/size]
[size=45]The names of the winners of the third constituency, (Rabwar Hadi from the Kurdistan Democratic Party, Vian Abdulaziz from the New Generation Movement, and Laila Akram Saeed from the Kurdistan Democratic Party).[/size]
[size=45]The names of the winners in the fourth constituency (Muhammad Ismail from the New Generation Movement, Mariwan Qarni from the Kurdistan Democratic Party, Sabah Sobeih from the Kurdistan Democratic Party, and Nahla Qader from the Kurdistan Democratic Party).[/size]
[size=45]And to Maysan Governorate, where there are 3 districts[/size]
[size=45]The names of the winners of the first circle (Ahmed Kamel Al-Daraji from the Sadrist bloc, Muhammad Jabr Al-Kaabi from the Sadrist bloc, and Ghosoun Al-Fartousi from the Sadrist bloc).”[/size]
[size=45]The names of the winners of the second constituency, (Mahmoud Al-Kaabi from the Sadrist bloc, Jassim Al-Moussawi from the State of Law coalition, and Zainab Al-Rubaie from the Sadrist bloc.”[/size]
[size=45]The names of the winners in the third constituency, (Mohammed Al-Tamimi from the Sadrist bloc, Youssef Al-Nawfali, who is an independent candidate, Bahaa Al-Nouri from the State of Law coalition, and Mona Al-Muhammadawi from the Sadrist bloc).”[/size]
[size=45]The voter turnout in the provinces was as follows[/size]
[size=45]Basra 40%[/size]
[size=45]Maysan 43%[/size]
[size=45]Qadisiyah 42%[/size]
[size=45]Dhi Qar 42%[/size]
[size=45]Najaf 41%[/size]
[size=45]Muthanna 44%[/size]
[size=45]Baghdad - Rusafa 31%[/size]
[size=45]Baghdad - Karkh 34%[/size]
[size=45]Karbala 44%[/size]
[size=45]Babel 46%[/size]
[size=45]Diyala 46%[/size]
[size=45]Anbar 43%[/size]
[size=45]Wasit 44%[/size]
[size=45]Dohuk 54%[/size]
[size=45]Erbil 46%[/size]
[size=45]Sulaymaniyah 37%[/size]
[size=45]Salah El Din 48%[/size]
[size=45]Kirkuk 44%[/size]
[size=45]Nineveh 42%[/size]
[size=45][You must be registered and logged in to see this link.]

chouchou likes this post


    Current date/time is Wed 01 Dec 2021, 3:08 am